Časté dotazy ke strunám

Jaký je rozdíl mezi houslovými strunami Evah Pirazzi a Wondertone Solo?

Ve stručnosti lze struny Evah Pirazzi charakterizovat jako zvukově plnější a barevnější, mají širší akustické spektrum. Struny Wondertone Solo mají přímý a silný tón, jasnější zvuk, vzhledem k první sadě mírně ztrácejí na barevnosti. Umožňují zajímavou volbu struny A s ocelovým jádrem a jsou levnější.

Proč již nenabízíte struny Ultra Sensitive?

Struny Ultra Sensitive bohužel výrobce stáhl z nabídky. Výpadek je dlouhodobý, v budoucnosti by ale struny měly být opět k dispozici.

Jaký je rozdíl mezi standardní střevovou strunou Oliv nebo Eudoxa a verzí steiff?

Struny ve verzi steiff jsou vyrobeny z exkluzivních materiálů (stříbro nebo hliník v kombinaci s ryzím zlatem), jejich zvuk je pevnější a silnější, barva tónu je vzhledem ke standardní sadě strun poněkud temnější. Odezva na tah smyčce je menší, vyžadují tedy vyšší tlak smyčce. Struny mají pevnější pnutí a ačkoli se jedná o střevový potah, je možné z nástroje vybudit maximum tónu, struny se pod smyčcem „neboří“.

Praskají mi neustále struny na mé viole. Je to vada konstrukce?

Struny pro violu jsou optimalizovány pro violy velikosti cca 39 cm. U větších nástrojů může docházet k provozním problémům. S praskáním strun na violu se setkáváme ovšem zřídka. U střevových strun a strun se syntetickým jádrem k němu prakticky nedochází. Díky vetší průtažnosti materiálu jádra nenarůstá u větší menzury tah dramaticky. Problematické jsou struny kovové, zvláště pak na bázi opředeného ocelového drátu. Každým milimetrem v délce menzury výrazně narůstá tlak na kobylku a celkové pnutí sady a může vést i k přetržení struny. Řešení mnoho není. U velkých viol rozhodně nedoporučujeme použití kovových strun, pokud ano, je nutné volit struny na bázi opředeného ocelového drátu (např. Permanent) ve verzi „weich“ (měkké), které částečně eliminují problém větší menzury nástroje. Ze setů se syntetickým nebo střevovým jádrem lze vybírat bez omezení. Pokud chce mít zákazník stoprocentní jistotu, že struny jsou vyrobeny pro jeho menzuru nástroje a nebude docházet k žádným komplikacím, lze objednat struny Tonica, které se (jako jediný set Pirastro) vyrábí i pro velikosti viol 40 a 43 cm.

Jaký je rozdíl mezi sadou Synoxa a Aricore?

Struny Synoxa a Aricore patří ke starším modelům strun Pirastro se syntetickým jádrem. Struny Synoxa se vyznačují jasnějším tónem, podle zkušeností hudebníků lze jejich charakter přirovnat strunám Thomastik Dominant. Struny Aricore jsou zvukově velmi speciální, jejich tón je temný a charakterem připomíná struny střevové. Struny Aricore jsou vhodné i interpretaci staré hudby, jejich výhodou je intonační stabilita. Strunám Aricore je zvukově podobná i modernější sada strun se syntetickým jádrem Violino.

Jaké struny byste doporučili do cimbálky (houslové, violové)?

Hráči cimbálových muzik patří mezi nejnáročnější zákazníky. Nic si nezadají s profesionálními sólovými či orchestrálními hudebníky.  Nástroj hrající v takovém souboru je vystaven častým přechodům mezi různými prostředími (exteriér, vinný sklep s velkou vlhkostí vzduchu, interiér přetopených tanečních sálů apod.). Lidoví hudebníci také nejsou ochotni měnit struny tak často. Díky těmto skutečnostem je téměř nemožné tomuto typu zákazníků vyhovět. Špičkové a odolné struny, které snesou trvalé změny teplot a vlhkostí bez nutnosti častějšího dolaďování, nemění v průběhu životnosti svoji zvukovou kvalitu, odolávají potu a ještě vydrží rok či dva, neexistují.
Na základě našich zkušeností a po konzultaci s mnohými muzikanty ale můžeme houslistům v lidovým souborech doporučit kombinaci strun G a D Flexocor Permanent se strunami A (ocelové jádro) a E ze setu Wondertone Solo. Vhodné je i použití struny A ze sady Chromcor, které je odolnější vůči potu, než hliníkem opředené struny. U violistů („kontrášů“) je situace složitější (viz otázky výše k problematice violových strun).

Co jsou to kombinované struny?

Jako kombinované struny se zjednodušeně nazývají sady s nejnovějším syntetickým jádrem Pirastro (Evah Pirazzi, Obligato, Violino, Wondertone Solo). Jedná se ale o název mírně zkreslující. Proto tyto špičkové moderní struny s nejnovějším syntetickým jádrem Pirastro řadíme mezi trojici starších syntetických strun Aricore, Synoxa a Tonica.

Jakou alternativu ze sortimentu Pirastro byste nabídli místo violoncellové sady Spirocore?

Charakterem, materiálem opředení i pnutím jsou struny Spirocore podobné violoncellovému setu Evah Pirazzi Soloist.

Mám problémy s pocením, zvláště houslové struny A vydrží velmi krátce.

Struna A různých sad je nejčastěji opředena hliníkem. Jedná se o akusticky nejvýhodnější materiál (tón sady je pak vyrovnaný a barevný). Hliník je ovšem problematický z hlediska provozního. Opředení struny je velmi tenké a materiál reaguje bohužel na pot. Při nadměrném pocení dochází k chemické reakci a hliník rychle koroduje, ztrácí své původní vlastnosti a může dojít k narušení opředení. Pokud patříte mezi hudebníky, kteří se (zjednodušeně řečeno) potí „normálně“, nemělo by k žádným provozním potížím docházet. Obzvláště, pokud struny po každém hraní čistíte nebo používáte čistidlo strun. Hráči s nadměrnou potivostí rukou budou mít s hliníkovým opředením potíže permanentně. Problémy ale může velmi eliminovat správná péče o struny. Důležité je pravidelné čištění strun a používání čistících prostředků a olejů. Tím se struna zakonzervuje a materiál opředení nereaguje tak rychle na nepříznivé vlivy. Druhou alternativou je volba struny A s ocelovým nebo jiným opředením (chromová ocel nereaguje na pot vůbec). Jedná se např. o struny: Obligato A (4117), Aricore A (4142), Chomcor A (3192), Piranito A (6157),
Problematika se stýká i hliníkem opředených strun D (např. Tonica). I u nich existuje ale řada možných alternativních opředení.

Jak se odlišují struny Eudoxa, Oliv a Passione?

Struny Eudoxa jsou tradiční značkou střevových strun Pirastro. Vyvinuty byly již ve 20. letech minulého století, těšily se a i nadále těší stále velké popularitě. Struny Oliv jsou vývojově mladší, na trhu se objevily v 60. letech. Struny Passione jsou střevovými doposud nejmodernější konstrukce (novinka roku 2007). Z tohoto pohledu lze struny Oliv a Eudoxa zařadit mezi „tradiční“ střevové struny, které se odlišují ve zvukových charakteristikách (viz příslušné sekce našeho webu) a charakterizuje je barevný a sytý zvuk klasických střevových strun pro moderní nástroje, ale také i drobné provozní potíže s nutností častějšího dolaďování, byť je povrch strun chráněn speciální vrstvou proti vlhkostním vlivům. Struny Passione jsou výrobkem 21. století. Jejich konstrukce, technologie výroby i materiály opředení odpovídají nejvyšším současným požadavkům. Ochrana strun proti vlhkosti je zdokonalena do té míry, že stabilita setu je srovnatelná se strunami jiných konstrukcí. To doposud nebylo u strun na bázi organického materiálu zvykem.

Proč jsou střevové struny tak drahé?

Výroba střevových strun je technologicky nepoměrně náročnější a dražší, než u strun jiných konstrukcí. Vyrábějí se z jehněčích nebo telecích střev. Výrobce nakupuje střeva jako polotovar (pouze vyčištěné a mírně upravené) a další výrobní proces je plně v jeho režii. Cesta od surového střeva ke struně je pochopitelně velmi dlouhá. Jádro struny vzniká složitými chemickými a mechanickými úpravami během asi šesti měsíců. V případě strun na větší nástroje ještě mnohem déle. U strun kontrabasových je jejich cena zcela adekvátní, neboť na jejich výrobu je nutné použít obrovské množství surového materiálu. Za zmínku stojí i cena drahých kovů, z nichž je vyrobeno opředení strun. Vedle ryzího stříbra např. i zlato.

Je v opředení střevových strun opravdu ryzí zlato, jak je uvedeno v katalogu?

Ano, např. u opředení struny G Oliv steiff je použito ryzí zlato (nikoli např. pozlacený drát). Podobně je tomu pochopitelně i u stříbrných opředení strun pro smyčcové nástroje.

Při hře arco znějí kontrabasové struny The Jazzer nevyrovnaně. V čem je problém?

Struny The Jazzer jsou určeny především pro jazzové či jiné kontrabasisty hrající pizzicato. Lze je použít i pro případnou hru arco, konstrukčně ovšem tomu nejsou struny úplně dokonale uzpůsobeny. Na základě zkušeností našich klientů lze ale konstatovat, že občasná hra arco je možná, struny pouze vyžadují delší časové období „rozehrání“ (z počátku není kvalita tónu při hře smyčcem u všech strun optimální). Naproti tomu hra pizzicato je ihned po natažení strun na nástroj skutečným požitkem.

Bude starší struna Wondertone Solo z vylepšené oceli stále v nabídce? Jaký je rozdíl mezi univerzální strunou Wondertone Solo a strunou E z nové sady Wondertone Solo?

V nabídce produktů Pirastro naleznete dvě struny stejného názvu. Univerzální struna E Wondertone Solo z „vylepšené oceli“ uvedená na trh v roce 2005 (Advanced Steel) a struna Wondertone Solo E ze stejnojmenného setu (novinka roku 2006) vyrobena z postříbřeného ocelového drátu. Obě struny budou nabízeny trvale kontinuálně. Starší struna Wondertone Solo má teplejší a měkčí tón než struna z postříbřené oceli, která je zvukově výraznější.

Co znamená slovo „original“ v názvu některých kontrabasových sad?

Sady jako například Original Flexocor nebo Original Flat jsou vývojově starší, než ostatní kontrabasové sety. Charakterizuje je mírně odlišná konstrukce a zvukové charakteristiky oproti modernějším strunám. Jsou tlustší, vyžadují vyšší tlak smyčce, mají velmi temný a barevný tón a silnější zvuk. Struny Flexocor, Flat Chrome nebo Permanent jsou tenčí, snadněji kmitající struny s rychlou odezvou (vyžadují menší tlak smyčce) a jejich zvuk je jasnější a průzračnější.

Jaké kontrabasové struny Pirastro byste doporučili pro první experimenty se značkou Pirastro?

Mezi nejpopulárnější kovové kontrabasové struny Pirastro patří na českém trhu struny Permanent. Jsou velmi univerzální, charakterizuje je světlý tón, vyžadují nižší tlak smyčce a jsou vhodné pro orchestrální i sólovou hru (dostupné v obou laděních).

Jaké kalafuny mohu použít pro kovové struny Flexocor Permanent nebo Chromcor?

Pro celokovové struny na housle či violu je vhodné tvrdší kalafuny. Např. pro sadu Chromcor Piranito, pro set Flexocor Permanent Gold.

Slyšel jsem, že střevové struny stárnou a sesychají. Neprodáváte náhodou také staré struny, když jsou tak levné?

Struny střevové jsou vyrobeny z organického materiálu, který mírně reaguje na vlhkostní výkyvy a lze konstatovat, že má i omezenou životnost. Mýtem ovšem jsou informace o tom, že doba skladovatelnosti těchto strun se pohybuje v řádech měsíců. Struny bez problémů podle výrobce vydrží v originálních obalech a ve standardních skladovacích podmínkách 3 až 4 roky. Zvuk i provozní kvality strun nijak netrpí. Pro jejich delší životnost je ale vhodné použít olej na struny, který např. neopředenou střevovou strunu „naimpregnuje“ a ta zůstane déle v optimální kondici (zaručeně „neseschne“). Struny kovové a se syntetickým jádrem mají životnost prakticky neomezenou (opět platí, že musí být skladovány v originálních obalech a ve standardních vlhkostních a teplotních podmínkách).

Příznivé ceny strun jsou dány naší cenovou politikou. Případný prodej zlevněných „starých“ strun je naprostý nesmysl. Struny jsou produkovány výrobcem průběžně (nemá tedy žádné obrovské skladové zásoby), stejně tak i my doplňujeme své sklady v průběhu roku a zásoby se velmi rychle „otáčejí“. Zjednodušeně lze říci, že v našich skladech nenaleznete struny, které bychom nakoupili před lety. Obchodník si nemůže dovolit vázat neúměrně velké sumy v tak nákladném sortimentu jako jsou střevové struny. Tento fakt hovoří jasně pro to, že uvedené struny jsou bezproblémovým, kvalitním a „zaručeně čerstvým“ značkovým produktem německé výroby a neliší se od sad nakoupených v zahraničí.

Jaké jsou struny Violino?

Struny Violino jsou cenově velmi dostupné struny s nejnovějším syntetickým jádrem Pirastro. Mají nízké pnutí a velmi barevný zvuk, tón je temněji zabarven.

Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy opředení? Wolfram a stříbro, měď, ocel apod. Jsou cellové struny s wolframovým opředením znělejší, než se stříbrným?

Jednotlivé materiály se liší fyzikálními vlastnostmi, především hustotou. Lze sice říci, že stříbrné opředení je díky tomu zvukově barevnější než silněji a pevněji znějící wolframové nebo stříbrné zvukově jasnější, než měděné, jde ovšem o značně zjednodušenou charakteristiku. Zvuk struny nevytváří pouze opředení. Jemu se přizpůsobuje celá konstrukce jádra struny a celkové napětí. I struny se stříbrným opředením (např. violoncellový sada Flexocor) mají ve struktuře opředení zakomponován wolfram, byť to není uvedeno v popisu struny). Struna je tedy konstrukčně velmi složitým akustickým systémem a charakteristiky strun uváděné u jednotlivých značek jsou značně zjednodušující. Navíc je velmi problematické popsat slovně charakteristiku něčeho natolik subjektivního, jako je zvuk nástroje.

Jaké jsou struny Eudoxa Aricore? Střevové nebo syntetické?

Struny Eudoxa Aricore jsou struny se syntetickým jádrem. Jejich zvukový charakter je ale podobný strunám střevovým. Proto jsou dostupné např. i violu da gamba jako alternativa vrchních neopředených střevových strun (barevně ladí se střevovými strunami a mají lepší provozní vlastnosti).

Jaké kontrabasové struny jsou vhodné pro hru pizzicato?

Velmi populární jsou „jazzové“ struny The Jazzer. Jedná se o celokovové struny uzpůsobené svými akustickými vlastnostmi hře pizzicato. Další alternativou jsou špičkové střevové struny Pizzicato Bass. Jejich zvuk je temný a sytý a jsou určeny pro skutečné „fajnšmekry“. Mezi velmi zajímavé sety patří i struny se syntetickým jádrem Obligato a novinka roku 2007 struny Evah Pirazzi. Jedná se o struny velmi univerzální, které skvěle znější při hře arco, syntetické jádro a konstrukce těchto strun ale umožňuje i při hře pizzicato vynikající znělý tón s dlouhým dozvukem. Cenově jsou obě sady navíc velmi dostupné.